
Studerandeorganisationerna: Utkomsten för andra stadiets studerande bör säkras!
09.08.10STÄLLNINGSTAGANDE
Fri för publicering 5.8. kl. 13.30
Studerandeorganisationerna: Utkomsten för andra stadiets studerande bör säkras!
Andra stadiets studerandeorganisationer anser de förslag som styrgruppen för studiestödets strukturella förnyande, tillsatt av undervisnings- och kulturministeriet, gett för förnyandet av andra stadiets studiestöd mycket positiva och lovande.
- Speciellt viktigt för att studierna skall fortlöpa är att säkra en tillräcklig nivå av studiestöd för självständigt boende studerande. Att studera på andra stadiet är en ekonomisk utmaning för många även om det i allmänheten inte ofta uppmärksammas, betonar SAKKI ry:s ordförande Susanna Haapalainen.
- Avlägsnandet av föräldrarnas inkomsters inverkan för studiestödet för självständigt boende myndiga studerande skulle avlägsna en betydande orättvisa ur andra stadiets studiestöd, säger ordföranden för Finlands gymnasistförbund Teppo Säkkinen.
- Att trygga utkomsten för andra stadiets studerande är viktigt för att förhindra avhopp i studierna, att studierna tänjs ut och marginalisering, påpekar OSKU ry:s ordförande Sami Hänninen.
För förnyandet av studiestödet på andra stadiet föreslår styrgruppen ett utvecklingsprogram som skulle förverkligas på längre sikt. De första reformerna skulle enligt förslagen träda i kraft år 2011, de dyrare förslagen först i slutändan av nästa regeringsperiod.
- Det är speciellt viktigt att båda denna och nästa regering tar utvecklingsprogrammet på allvar och håller fast vid det. De ekonomiska uppoffringarna reformerna kräver betalar sig själv tillbaka på lång sikt och säkrar utbildningens tillgänglighet för hela åldersgruppen, säger Finlands Svenska Skolungdomsförbunds ordförande Alina Böling.
Enligt organisationerna är uppdaterandet av andra stadiets studiestöd nu mycket aktuellt. – Ett behov av förbättring för studiestödet på andra stadiet har funnits redan en längre tid. Studiestödet är ett sätt att möjliggöra studier på heltid och hittills har olika grupper av studerande inte behandlats likvärdigt, anser ordförandena för andra stadiets studerandeorganisationer tillsammans.
Ytterligare information:
Alina Böling, ordf. Finlands Svenska Skolungdomsförbund 044-277 8669
Susanna Haapalainen, ordf. Ammattiin Opiskelevat - SAKKI 050-337 4650
Teppo Säkkinen, ordf Suomen Lukiolaisten Liitto 045-129 6812
Sami Hänninen,ordf Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU 050-406 3543
Undervisningsministeriets nyhet om styrgruppens förslag



