Share this emailCopy the public link or share it on your favorite channel.

Ordförande Niko Partanen deltar på Självständighetsdagens mottagning (slottsbalen) den 6.12.2024

På självständighetsdagen den 6.12 (kl.19.20), deltar FSS ordförande Niko Partanen på slottsbalen tillsammans med de andra studerandeförbunden.

Niko Partanen har fått inbjudan av Republikens President Alexander Stubb och presidentens fru Suzanne Innes-Stubb att delta på slottsbalen den 6.12 tillsammans med de andra studerandeförbunden. FSS ordförande tackar ödmjukt för injudan till slottsbalen.

v

Att unga får synas och höras i sammanhang som slottsbalen är en viktig signal om att deras röster spelar roll. Partanen ser tillfället som en chans att lyfta fram de ungas perspektiv på dagens samhälle.

Det är otroligt fint och viktigt att även den yngre generationen, som representerar Finlands framtid, får uppmärksammas. Men en fråga vill jag ställa: vad har du för meddelande till unga som känner sig oroliga över framtiden i världen?

Slottsbalen är en tradition som hyllar självständigheten och nationens mångfald. FSS ser det som ett väldigt viktigt uppdrag att få representera även de svenskspråkiga unga i Finland och deras tankar kring framtiden i Finland.
Tilläggsinformation ges av:

Förbundsordförande 2024-2025
Niko Partanen
niko.partanen@skolungdom.fi
050 322 7715